Zarządzanie kadrami

Do sprawnego zarządzania kadrami niezbędne jest stosowne oprogramowanie HR. Dostępne programy podzielić można na kilka sposobów, znajdziemy zarówno takie które dedykowane są do tak zwanego twardego HR, umożliwiając przy tym automatyzację oraz usprawnienie niektórych czynności związanych z zarządzaniem kadrami.

Listy płac

ZarządzanieDotyczy to w szczególności obliczeń, które dokonywane są w przypadku tworzenia listy płac, czy też zarządzania urlopami lub ewentualnymi zwolnieniami pracowniczymi. Zupełnie innymi cechami charakteryzować może się oprogramowanie dedykowane do miękkiego HR. Dla niektórych firm idealnym wyborem może być oprogramowanie HR łączące w sobie obie te cechy. Poza tym wyróżnić możemy jeszcze oprogramowanie które umożliwia także obsługę wielu nietypowych sytuacji związanych z zarządzaniem personelem, wszak to właśnie zasoby ludzkie są najcenniejszymi zasobami w wielu firmach.

Podział dotyczyć może także sposobu użytkowania oprogramowania do zarządzania kadrami. Może być ono wykorzystywane tylko przez pracowników działu HR, ale także może być to oprogramowanie ogólnodostępne w całej firmie, oczywiście każdy pracownik, ma do niego dostęp na odpowiednich zasadach. Także to powoduje wiele usprawnień, na przykład pracownik może poprosić swojego przełożonego o urlop, za pośrednictwem oprogramowania. Znacznie ułatwia to późniejsze rozliczenie okresu urlopu i tym podobne czynności.

Oprogramowanie sieciowe

ZarządzanieTak działające oprogramowanie jest najczęściej oprogramowaniem sieciowym albo oprogramowaniem dostępnym online w zależności od wybranej opcji. Profesjonalne oprogramowanie HR tworzone jest także w formie modułów, co oznacza że użytkownik zawsze ma możliwość dostosowania funkcjonalności takiego oprogramowania poprzez dokupienie po prostu nowych modułów, które zawierać będą określoną funkcjonalność.

Przykładem może być osobny moduł, przystosowany do tworzenia analiz, raportów i statystyk dotyczących zarówno wydajności jak i kosztów wynagrodzenia. Dokładna analiza pomaga po pierwsze ograniczyć koszty, po drugie natomiast usprawnia zarządzanie zasobami ludzkimi w całej firmie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz