Wspomnienia z wakacji: pizza

Z wakacji we Włoszech przywozimy wiele różnych wspomnień, także tych kulinarnych. Jeśli chcemy je sobie przypomnieć, możemy wybrać się do restauracji z włoską kuchnią lub do pizzerii.

Daniem, które wielu osobom w naszym kraju kojarzy się z Włochami jest pizza.

Klasyczna pizza neapolitańska

Pizza jest daniem słynnym na cały świat. Dzisiaj to danie ma wiele odmian. Najlepsza pizza Tychy może być równie smaczna jak ta w Neapolu, ale pod warunkiem, że zostanie przygotowana zgodnie ze sztuką. Ciasto na pizzę należy zagnieść z mąki typ 00. Ciasto wyrabia się i formuje ręcznie. Aby uformować okrągły placek należy naciskać ciasto palcami obu dłoni od środka do zewnątrz. Ta technika formowania ciasta nazywa się po włosku pizzaiuolo. Do przygotowania klasycznej neapolitańskiej pizzy (to Margherita i marinara) wykorzystuje się uprawiane na wulkanicznych terenach (są bardzo żyzne) pomidory San Marzano. Pomidory te mają mocno czerwony kolor, są podłużne. Są idealne do pizzy Margherita, bo po pokrojeniu na plastry nie rozpadają się. Tradycyjnie pizzę wypieka się w kamiennych piecach opalanych drewnem. Nie wszystkie polskie pizzerie dysponują takim piecem. Często więc wypieka się ją na specjalnych kamieniach w piecach elektrycznych. Dobrze przygotowana i upieczona pizza neapolitańska powinna mieć pulchny, lekko uniesiony i nie przypieczony brzeg. Pizzę piecze się w temperaturze nawet 500 stopni Celsjusza. Spędza w piecu nie więcej jak półtorej minuty. Margharitę podaje się posypaną listkami bazylii, skrapia się ją (także marinarę) oliwą.

Wspomnienia z wakacji: pizza

Inne dodatki do pizzy

W każdym włoskim regionie można zjeść pizzę z innymi dodatkami. Pizza al taglio to rzymska pizza, która ma prostokątny kształt i można ją kupić krojoną na kawałki. Do czterech pór roku nawiązuje pizza quattro stagioni. Pizza podzielona jest na cztery pola, w każdym znajdują się inne dodatki, które symbolizują wiosnę, lato, jesień i zimę. Pizzę cztery pory roku można zjeść w wielu polskich pizzeriach, także w tych na terenie Tychów.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/tychy-c-h-r-city-point

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz