Wkłady kominkowe – rodzaje i krótki opis

Wkłady kominkowe – rodzaje i krótki opis

Własny kominek w domu – przy którym można zasiadać w czasie zimnych wieczorów, ogrzewać się przy nim we dwoje, z przyjaciółmi lub rodziną – to wielkie marzenie wielu ludzi. Nie zawsze to marzenie może zostać spełnione, bo jeśli nie chcemy decydować się na atrapę, lecz prawdziwy kominek, musimy mieć własny dom, a nie zwykłe mieszkanie w bloku, ażeby móc takową rzecz zamontować i rozmieścić.

Kominki znakomicie ogrzewają pomieszczenia, a do tego prezentują się bardzo urokliwie, każdemu domowi dodając ciepła w sensie również wizualnym. Istnieją jednak różne ich rodzaje – o rozmaitych kształtach, kolorach, możliwościach. W artykule opiszemy krótko dostępne wkłady kominkowe.

Jaki jest najlepszy?

Podstawowy podział – z uwagi na tworzywo z jakiego wykonany jest kominek – to rozróżnienie na wkład stalowy oraz wkład żeliwny. Wersja stalowa jest dodatkowo wzmocniona przez specjalne materiały akumulujące ciepło – wszystko dlatego, że stal sama w sobie nie jest zbyt dobrym materiałem do ogrzewania. Nagrzewa się bardzo szybko, jednak owego ciepła nie trzyma. Dodatek materiałów, które w tym pomagają załatwia jednak sprawę i podnosi jakość podobnych wkładów. Z kolei wkłady kominkowe żeliwne są wydajniejsze – żeliwo co prawda nagrzewa się dużo wolniej, ale trzyma później ciepło o wiele dłużej. Warto wiedzieć, że nawet po wygaszeniu kominka, gdy ognia już nie ma, bo zgasł, albo został zgaszony, kominek nadal oddaje ciepło do pomieszczeń, ponieważ nadal jest nagrzany.

Można również podzielić wkłady kominkowe z uwagi nie na tworzywo z którego je wykonano, lecz z uwagi na ich wygląd. W takim wypadu można wyróżnić na przykład wkłady narożne – przeznaczone specjalnie do pieców umieszczanych w rogach pomieszczeń, wkłady dwustronne – które można wbudować w ścianę, by ogień był widoczny z dwóch pomieszczeń, wkłady trójstronne – przeznaczone do obserwowania ognia z trzech stron. Można również wyróżnić wkłady z płaszczem wodnym oraz wkłady powietrzne. Wybór wkładu kominkowego nie jest łatwy, z uwagi na dużą ilość ich modeli. Warto jednak poczytać o nich nieco więcej, sprawdzić opinie internautów oraz spytać fachowców – niewątpliwie bowiem dobrze dobrany kominek to ozdoba każdego domu.

Zobacz: https://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz