Wiele odmian pizzy

Wiele odmian pizzy

Pizza jest uważana za najsłynniejsze danie świata. Pochodzi z Włoch, a ściślej z Neapolu. Ma wiele odmian. Poniżej prezentujemy te, które warto poznać.

Neapolitana

To pizza wyjątkowa nie tylko z uwagi na smak, ale także z uwagi na sposób przygotowania. Klasyczne ciasto na pizzę neapolitana powstaje z mąki typ 0 lub 00, drożdży i soli. Powinno wyrastać bardzo długo, nawet do dwóch dni. Placek musi zostać uformowany ręcznie. Dodatki to pizzy neapolitana to pomidory odmiany San Marzano uprawiane na wulkanicznych, bardzo żyznych terenach, mozzarella di bufala oraz świeże listki bazylii. Podaje się ją skropioną oliwa extra virgin.

Sycylijska Sposób robienia pizzy różni się w poszczególnych regionach wyspy. Na ogół jest ona gruba i prostokątna. Dodatki na klasyczną pizzę sycylijską to: anchois, cebula, pomidory, zioła, ser toma, caciocavalloy.

Bianca

Jest bardzo, bardzo prosta. Nie ma w niej sosu pomidorowego ani pomidorów. Podaje się ją często jedynie skropioną dobrą oliwą z oliwek, posypaną rozmarynem, gruboziarnistą solą morską i czosnkiem.

Capricciosa

Cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko we Włoszech. Można ją zamówić także w wielu polskich pizzeriach. Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki: pomidory, grzyby (w Polsce najczęściej wykorzystywane są pieczarki), gotowana szynka, serca karczochów, oliwki. Włosi jedzą ją oczywiście skropioną oliwą.

Romana Klasyczna

Pizza ciesząca się największą popularnością w Rzymie i regionie Lazio. Rzymska pizza jest bardzo cienka, z reguły wielkości talerza. Popularne dodatki to anchois, pomidory, mozzarella, oregano. Jako dodatek: tradycyjnie oliwa.

Palermo

To pizza na kwadratowym, grubym cieście z cebulą, anchois, dużą ilością sosu pomidorowego, sera i ziół. Pizza jest daniem, którego nadzienie często zależy wyłącznie od fantazji kucharza. Wszystkich, którzy chcą znaleźć dobrą pizzerię w Gdańsku, zachęcamy do skorzystania z Internetu.

Smaczną pizzę znaleźć można na https://www.pizzadominium.pl/lokale/torun-c-h-atrium-copernicus tej stronie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz