Solary – sposób na ekologiczne życie

Solary – sposób na ekologiczne życie

Staramy się teraz wszyscy – a przynajmniej powinniśmy wszyscy – bardziej dbać o ekologię. Troska o środowisko naturalne powinna nam towarzyszyć w codziennym życiu – segregujemy śmieci, oszczędzamy prąd i wodę, używamy toreb wielokrotnego użytku, albo siatek biodegradowalnych, gdy idziemy na zakupy. Pozyskiwanie energii we własnym domu również może jednak być ekologiczne.

Wiele osób myśli, że uczynienie domu bardziej energooszczędnym musi dużo kosztować – a jest wręcz odwrotnie! Inwestuje się raz w odpowiedni sprzęt, a następnie można płacić o wiele mniejsze rachunki, ponieważ do zasilania urządzeń czy ogrzewania pomieszczeń używa się energii odnawialnej. Jakiej? Na przykład energii słonecznej!

Charakterystyka

Solary to inna nazwa kolektorów słonecznych, czyli urządzeń, które przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło. Energia słoneczna, która dociera do danego kolektora, jest zamieniana w ciepło ogrzewające jakiś nośnik ciepła – może nim być płyn, albo gaz. Jeśli chodzi o płyny, może to być woda, albo glikol. W przypadku gazu zaś najczęściej jest to po prostu powietrze. Kolektory słoneczne mogą zostać umieszczone na dachu, albo w dowolnym miejscu w ogrodzie – choć trzeba je wybrać z głową, ażeby nie było zacienione. Światło słoneczne musi mieć do niego dobry dostęp, żeby można było wytwarzać energię.

Rozwiązanie przyjazne środowisku

Dlaczego jest to tak ekologiczne rozwiązanie? Wiemy wszyscy, że energia – również cieplna – jest wytwarzana w procesie spalania paliw kopalnych. Spalanie węgla, a nawet wszystkich dostępnych teraz groszków wytwarza ciepło, pozwalając na ogrzanie wody czy pomieszczeń, jednak zanieczyszcza środowisko. O tym można się łatwo przekonać, jeśli żyje się w dużym mieście i ma do czynienia ze smogiem. Paliwa kopalne są przy tym źródłem nieodnawialnym – a energia słoneczna nie ma końca! Nawet jeśli dzień jest raczej pochmurny, światło słoneczne i tak dociera do powierzchni ziemi – w końcu i tak mamy dzień, a nie noc!
Jeśli zatem ktoś pragnie żyć bardziej ekologicznie, powinien zamontować kolektory słoneczne przy swoim domu!

Dowiedz się więcej na: https://www.hewalex.pl/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz