Słów kilka o podpisie elektronicznym

Słów kilka o podpisie elektronicznymInternet służy nam dzisiaj nie tylko do zdobywania najnowszych informacji gospodarczych czy politycznych, ale także do załatwiania spraw biznesowych. Załatwianie tych spraw znacząco ułatwia podpis elektroniczny.

Czym jest podpis elektroniczny?

To szereg danych zapisanych w formie elektronicznej. Dane te tworzą z całość po połączeniu ich z innymi danymi i umożliwiają jednoznaczną identyfikację osoby składającej podpis elektroniczny. Podpis elektroniczny jest przypisany do danych, nie da się ukryć wprowadzenia do nich jakichkolwiek zmian. Sporządza się go korzystając z bezpiecznych narzędzi dostępnych wyłącznie dla osoby składającej podpis. Podpis elektroniczny należy wyłącznie do jednej osoby.

Rodzaje podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny dzieli się na dwa rodzaje:
– zwykły podpis elektroniczny: nie jest systemem stu procentowo bezpiecznym. Dlatego też nie może być wykorzystany do przesyłania bardzo ważnych dokumentów takich jak na przykład deklaracja podatkowa;
– bezpieczny podpis elektroniczny: posiada certyfikat kwalifikowany. Jest bardzo bezpieczny, może więc być wykorzystany przy przesyłaniu ważnych dokumentów. Wykorzystując bezpieczny podpis kwalifikowany można przesyłać deklaracje podatkowe czy pisma sądowe. Osoby, które chcą uzyskać certyfikat kwalifikowany powinny zgłosić się do Narodowego Centrum Certyfikacji.

Jakie dokumenty można podpisywać podpisem elektronicznym?
Biznesmeni mogą wykorzystywać podpis elektroniczny do:
– podpisywania umów z kontrahentami;
– przesyłania elektronicznej deklaracji podatkowej do Urzędu Skarbowego;
– składania e-deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
– składać dokumenty do urzędu patentowego, CEIDG, urzędów administracji publicznej, GIODO;
– podpisywania faktur w formie elektronicznej.

Podpis elektroniczny otrzymuje się z kartą kodów. Zawiera ona między innymi klucz prywatny. Klucza tego osoba posiadająca podpis elektroniczny musi bardzo mocno pilnować. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z podpisu elektronicznego mogą zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *