Skąd wzięła się pizza?

Skąd wzięła się pizza?

Włoska kuchnia jest w naszym kraju naprawdę bardzo popularna. Chętnie jemy ją na obiad, kolację czy jako przekąskę podczas spotkania ze znajomymi. Dzisiaj pizzę zjemy praktycznie w każdym polskim mieście. Przykładem są Katowice. Aby znaleźć pizzę w tym mieście, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę „pizza Katowice”. Po pizzę sięgamy chętnie i często, ale większość z nas nic na jej temat nie wie. Zobaczmy skąd wzięła się pizza.

Pizza to nic innego jak placek z mąki z dodatkami. Danie to może pochwalić się naprawdę długą historią sięgającą aż do czasów starożytnych. Placki z mąki powszechnie wypiekano w Egipcie, Grecji, a także w Rzymie. Również samo słowo „pizza” wskazuje, że jest to danie z wielowiekową historią. Pochodzi bowiem od łacińskiego słowa „picea”, które oznacza po prostu placek z mąki.

Skąd wzięła się pizza?

Neapol ojczyzną pizzy

Pizza w takiej formie, w jakiej znana jest dzisiaj jest dziełem Włochów. Zawdzięczamy ją kucharzowi, którym był Raffaele Esposito. W roku 1889 z okazji przybycia do miasta królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej przygotował on ciasto. Postawił na dodatki we włoskich barwach narodowych. Na placku pojawiły się więc pomidory, ser mozzarella oraz świeża bazylia. Do dzisiaj pizza składająca się z takich składników nazywana jest margheritą (oczywiście na część królowej).

Pizza dzisiaj

Dzisiaj pizza to szeroki wybór dodatków, które nieraz mogą zaskoczyć. Czasami pojawiają się na nich składniki, które prawdziwym Włochom nigdy nie przyszłyby do głowy. Przykładem są na przykład owoce morza, które nawet u nas pojawiają się na pizzy naprawdę często. Tymczasem Włosi nigdy takiej pizzy nam nie zaserwują. Chętnie sięgamy po pizzę hawajską, którą zawdzięczamy Amerykanom. Znajdziemy na niej szynkę, ananasa i ser.

Pizza to potrawa z naprawdę bardzo długą historią. Należy spodziewać się, że jeszcze długo (jeśli w ogóle kiedykolwiek) nie straci ona swojej wysokiej pozycji w rankingach popularności na całym świecie. Pizza jest smaczna, aromatyczna, sycąca. To danie dla wielu osób po prostu idealne.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz