Samodzielne obliczanie składki OC: czy jest możliwe?

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią podstawową ofertę każdego towarzystwa ubezpieczeniowego działającego na terenie Polski. Do tych, które kierowcy muszą wykupić należy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Samodzielne obliczanie składki OC: czy jest możliwe?

 

Czym wyróżnia się to ubezpieczenie?

OC chroni właściciela samochodu przed poniesieniem finansowych konsekwencji w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim. W przypadku szkody w wypadku czy kolizji drogowej jest ona likwidowana zawsze z polisy OC sprawcy zdarzenia. Zakres ubezpieczenia OC jest zapisany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Bez względu na to, jakiego ubezpieczyciela wybierzemy i ile zapłacimy za polisę, otrzymamy to samo. Ceny polis OC ustalane są przez każde towarzystwo indywidualnie. Pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe biorą nie tylko dane dotyczące właściciela, ale także te odnoszące się do ubezpieczanego pojazdu. Warto wiedzieć, że ważność polisy OC może sprawdzić nie tylko policja podczas kontroli drogowej, ale także takie służby, jak między innymi straż graniczna i Inspekcja Transportu Drogowego. Za brak ważnego OC grozi kierowcy mandat oraz kara finansowa nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Kary za przerwę w ubezpieczeniu są drastyczne.

 

Jak samemu obliczyć składkę?

Różnice w cenie polis OC między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi mogą być naprawdę bardzo duże. Osoby, które nie chcą przepłacać, powinny porównać oferty przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Obliczanie składki OC umożliwia dostępny na wielu stronach internetowych (również na oficjalnych witrynach ubezpieczycieli) kalkulator OC. Narzędzie to jest tak skonstruowane, że wylicza nie tylko składkę OC, ale dodatkowo również AC. Umożliwia często także porównanie cen między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Korzystanie z kalkulatora w celu obliczenia składki OC pozwala na znalezienie najbardziej korzystnej oferty. W przypadku ubezpieczenia OC dla kierowców renoma ubezpieczyciela ma niewielkie znaczenie, liczy się przede wszystkim cena polisy.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz