Program CAM: jakie są jego zalety?

Program CAM: jakie są jego zalety?

Kilkanaście lat temu procesy, które miały miejsce w zakładach produkcyjnych wytwarzających wyroby lub półprodukty wykonywane były przez ludzi i obsługiwane przez nich proste maszyny. Dzisiaj coraz częściej stosowane są wysoko wyspecjalizowane, zautomatyzowane maszyny, a wiele prac wykonywanych przez człowieka zostało wspartych przez komputer. Stało się to możliwe dzięki specjalnym programom komputerowym.

Do tych, które od kilkunastu już lat cieszą się dużą popularnością należy program CAM.

Szerokie zastosowanie według rodzaju branży

Oprogramowanie to można obecnie zamówić w szeregu firm stacjonarnych lub internetowych. Jest to program specjalny, wybierają go powinniśmy więc uwzględnić między innymi profil swojej firmy. Inne oprogramowanie jest bowiem przydatne w zakładach, które produkują meble, inne w tych, które produkują komponenty dla przemysłu lotniczego czy motoryzacyjnego. Rozwój nowych technologii sprawił, że w zakładach produkcyjnych stosowane są coraz bardziej zaawansowane maszyny. Program CAM umożliwia ich zaprogramowanie. Procesy zachodzące w firmie mogą więc zostać przyspieszone. Park maszynowy może zostać w pełni zautomatyzowany, tym samym instalacja programu CAM dostosowanego do indywidualnych wymagań danej branży przynosi wymierne korzyści finansowe.

Elektronika niezbędna w dzisiejszych czasach

Komputerowe wspomaganie procesu wytwarzania jest system integrującym fazę projektowania i wytwarzania. Programy CAM pracują na bazie stworzonych wcześniej (oczywiście komputerowo, a nie ręcznie) rysunków2D lub 3D. Na ich podstawie tworzą ścieżki narzędzi: wiązek lasera, frezów, tokarek albo obrabiarek. Z pojęciem CAM związane jest także drugie CAD. To także programy komputerowe, ale służące do projektowania wspomaganego komputerowo. Dzięki nim można tworzyć projekty konstruowanych elementów w technologii 3D. Umożliwiają pracę nad jednym projektem przez wiele osób, które mogą pracować w różnych miejscach na całym świecie. Projekt wytworzony w programie CAD zostanie następnie wytworzony przez obrabiarkę numeryczną dzięki kodowi, który wygeneruje program CAM.

Zobacz więcej na: visicadcam.pl

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz