Pizzę kocha cały świat

Pizzę kocha cały świat

Wielu Polaków miało okazję poznać dania kuchni włoskiej. Większości potrawy te bardzo przypadły do gustu. Wyjątkowo wielu zwolenników w naszym kraju ma pizza. To proste danie kochają nie tylko dzieci. Pizzę rzadko jednak przygotowujemy sami, najczęściej jemy ją na mieście lub zamawiamy z dostawą.

Kilka słów o historii dania

Pizza to danie, które powstało na południu Włoch. To jeden z biedniejszych regionów Włoch, a więc do przygotowywania pizzy używano w Kampanii tylko cienko rozwałkowanego ciasta chlebowego, które posypywano dziko rosnącymi ziołami i czosnkiem. Rzadko używano sera, a pomidory zaczęto dodawać dopiero po wielkich odkryciach geograficznych. Wcześniej były one w Europie nieznane. Wielka kariera pizzy rozpoczęła się pod koniec XIX wieku od wizyty w Neapolu królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej, która chciała spróbować miejscowych dań. Na jej cześć kucharz Raffaelo Esposito przygotował pizzę w kolorze flagi narodowej. Na wierzchu ciasta ułożył plasterki sera mozzarella, pokrojone podobnie pomidory i listki bazylii. Przepisy na pizzę trafiły najpierw do USA. Zabrali je tam ze sobą imigranci z Włoch. To właśnie najpierw w Stanach Zjednoczonych pizza zdobyła ogromną popularność. Po latach stała się daniem znanym i lubianym w wielu zakątkach świata.

Pizzę kocha cały świat

Rodzaje pizzy, jakie można zamówić

W każdym włoskim regionie pizza przygotowywana jest według innych przepisów. Pizza Gliwice można oczywiście zamówić pizzę neapolitańską. Na czele karty menu z reguły znajduje się klasyczna Margherita. W najlepszych pizzeriach ciasto na pizzę wyrabiane jest ręcznie i wypiekane w piecu opalanym drewnem. Pizza neapolitańska ma nie tylko małą liczbę składników, ale także grubsze ciasto niż pizza rzymska. Polacy bardzo pokochali nie tylko pizzę prosciutto czy capricciosa, ale także hawajską. Przepis na tę ostatnią wersję pizzy został opracowany 55 lat temu w Kanadzie. To pizza o słodkim smaku z dodatkiem szynki i ananasów. Ulubione dodatki Polaków to między innymi pieczarki, papryka, salami.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gliwice

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz