Papier do wydruku recept – na co zwracać uwagę

Papier do wydruku recept - na co zwracać uwagęDrukowane recepty powoli stają się oczywistością. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia zaledwie w 2012 roku ustaliło ich rozmiar, zalecając drukowanie recept, skierowań lekarskich oraz zaleceń dla pacjenta na specjalnych papierach. Jednak papier do wydruku recept, oprócz wielkości zgodnej z rozporządzeniem ministra, powinien spełniać także wymagania co do jakości wydruku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie papieru do recept

Papier stosowany w wielu przychodniach i gabinetach lekarskich jest papierem gotowym, który kupowany jest w ryzach po 500 sztuk. Podobnie jak inne rodzaje papieru, także papier do recept powinien spełniać warunki co do odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu i przechowywania, jednak w odróżnieniu od tradycyjnego papieru do drukowania, taki papier zabezpiecza się folią, także w postaci folii stretch, która dodatkowo chroni papier przed wchłanianiem wilgoci. Idealny papier powinien pod względem wielkości mieścić się w przedziale wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z zaleceniem wydrukowana recepta nie może być mniejsza niż 90 x 200 mm i większa niż 110 x 215 mm. Najlepszy poziom wydruków zapewnia papier o grubości około 80 mg, jednak gramatura papieru nie została określona przez ministra.

Papier uniwersalny czy jednak dedykowany do wydruku recept

Papier do recept powinien być uniwersalny pod względem zastosowania. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość dokonywania na nim wydruków na drukarkach laserowych i atramentowych, aby wydrukowana recepta była czytelna, a sam wydruk nie rozlewał się. O ile papier do wydruku recept jest sprzedawany w rozmiarach dostosowanych do rozporządzenia Ministra, o tyle niektórzy producenci papieru, usiłując obniżyć koszty wydruku recept, rekomendują zakup tradycyjnego papieru w formacie A4 i jego docinanie specjalnymi gilotynami. Ręczne cięcie papieru może jednak doprowadzić do sytuacji, gdy recepta zostanie zwrócona przez aptekę ze względu na jej niestandardowy kształt – przy docinaniu papieru może się zdarzyć, że niektóre arkusze nie będą również idealnie prostokątne.

Sprawdź także: http://sklep.bof24.pl/pl/p/papier-do-recept/101

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *