Oszczędzanie w nowym stylu

Obecnie na całym świecie widać wzrost zainteresowanie najróżniejszymi sposobami oszczędzania. Kluczowe jest nie tylko odkładanie pieniędzy na lokatach bankowych, gdyż te dają zdecydowanie zbyt niski procent zwrotu w stosunku do wkładu własnego. Kluczem do sukcesu jest w tym wypadku korzystanie z narzędzi i instrumentów, jakie stwarzają współczesne rynki.

Nie każdy jednak posiada odpowiednią wiedzę, aby spośród setek różnych produktów i usług finansowych wybrać te dla siebie najbardziej odpowiednie, a są i tacy klienci, którzy mają odpowiednią wiedzę ekonomiczną, ale brakuje im czasu na samodzielne decydowanie o najmniejszych przemieszczeniach swojego kapitału. I jedni i drudzy mogą bardzo wiele skorzystać na aktywnym wykorzystaniu wiedzy, którą na przestrzeni wielu lat swojego funkcjonowania posiadły najlepsze fundusze inwestycyjne.

Historia funduszy

W Polsce ich historia jest jeszcze względnie młoda, albowiem pierwsze fundusze pojawiać zaczęły się już po transformacji ustrojowo-gospodarczej z lat 1990-1991, ale na prawdziwy boom takich usług i firm poczekać trzeba było jeszcze kolejne pięć lat. Jednym z pierwszych funduszy międzynarodowych, które weszły na polski rynek ze swoimi rozmaitymi usługami, było Legg Mason – firma bardzo doskonale rozpoznawana przede wszystkim przez amerykańskich obywateli. Z czasem udało jej się jednak przenieść własną renomę do Europy, gdzie firma reklamuje się jako stabilna i dość konserwatywna – nie ulega chwilowym trendom, co jest bardzo ważne, a także nie kupuje prognozowanych zysków czy wirtualnej wartości spółek, tylko stawia na te, których aktywa i majątek są policzalne i weryfikowalne. To sprawia, że wyniki funduszy wchodzących w skład grupy Legg Mason nawet w okresie wielkiego kryzysu finansowego i globalnej recesji nie były zagrożone. Zaufanie do funduszy mocno spadło właśnie przez wzgląd na fatalne decyzje inwestorskie ich zarządców w okresie recesji.

Porównanie funduszy inwestycyjnych

Legg Mason takich problemów nie miał, ponieważ jego fundusze ( porównanie ) zawsze stawiały na spółki o bardzo stabilnych fundamentach finansowych, sprawdzonej pozycji rynkowej, odpowiednim stylu zarządzania. Skoro marka nie angażowała kapitału swojego i swoich klientów w spółki o niepewnej przyszłości, nie traciła nawet w trakcie recesji. Dzięki temu dzisiaj ranking funduszy stawia tę markę bardzo wysoko, a polscy inwestorzy przekonali się do tego, że mądre inwestowanie wcale nie musi nieść ze sobą dodatkowego ryzyka czy presji rynkowej. Wystarczy opierać swoje wybory inwestorskie na jasnych i sprawdzalnych danych ekonomicznych, finansowych czy statystycznych.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz