Od czego zależy wysokość składki OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą. Oznacza to, że każdy posiadacz pojazdu zmechanizowanego, który opłaci ubezpieczenie obowiązkowe, może liczyć na dokładnie takie same skutki i konsekwencje w przypadku zaistnienia zdarzenia. To z kolei oznacza, że jedyną zmienną, która interesuje kierowców, kiedy decydują się na to ubezpieczenie, jest cena. Po co bowiem przepłacać, kiedy otrzymamy dokładnie ten sam produkt?

Co jednak wpływa na samą wysokość składki, którą zmuszeni jesteśmy zapłacić? Najłatwiej to sprawdzić poprzez kalkulator OC AC. To narzędzie pozwala nam na samodzielne wyliczenie składki na bazie danych, które mu udostępnimy. Na pierwszy rzut system zapyta nas o wszelkie dane dotyczące samego pojazdu. Istotna będzie marka, model, moc silnika, rodzaj stosowanego paliwa, a także wiek, przebieg. Pytania te są oczywiście po to, aby jak najdokładniej określić, na jakie ryzyko narażony jest ubezpieczyciel decydujący się ubezpieczyć nasz samochód. Ten bowiem w zależności od tego, czy ryzyko wystąpienia wypadku z udziałem naszego samochodu jest duże, czy też niewielkie, podniesie lub obniży wysokość składki.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Co oczywiste więcej zapłacą osoby, których pojazd jest w gorszym stanie technicznym. To bowiem ma wpływ na samo bezpieczeństwo jazdy i możliwość wystąpienia wypadku. Niekiedy, kiedy stan techniczny pojazdu jest bardzo zły, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie zgodzić się na ubezpieczenie takiego samochodu. Z wyższą składką muszą się też liczyć osoby posiadające pojazd o dużej mocy silnika. Zasada jest tu bardzo prosta im większą prędkość może rozwinąć samochód, tym wyższe ryzyko, że kierowca to zrobi. Jak doskonale wiemy to właśnie prędkość i brawura jest najczęstszym powodem wypadków na drodze. Wiedzą to też specjaliści w towarzystwach ubezpieczeniowych.

Wysokość składki zależy też od naszych indywidualnych cech. Więcej zapłacą te osoby, które mają prawo jazdy od niedawna. Nie mają dzieci i nie są w związku małżeńskim. Niestety mieszkańcy dużych miast też muszą się liczyć z większą składką, gdyż statystycznie mają wyższą szansę na uczestniczenie w zderzeniu pojazdów niż choćby mieszkańcy wsi.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz