Od czego zależy koszt mojej polisy?

Polisy ubezpieczeniowe, co do zasady, są w pełni fakultatywne. Możemy ubezpieczyć dom od pożaru, ale nie musimy. Możemy ubezpieczyć się na życie, ale też nie jest to absolutnie konieczne. Niektóre ubezpieczenia jednak są niezbędne i nie jesteśmy w żaden sposób od nich uciec. Takim ubezpieczeniem jest komunikacyjne ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie wyjątkowo nielubiane, ponieważ jego posiadacz nigdy nie zobaczy z niego ani złotówki. Między innymi dlatego należy zawsze szukać najtańszej opcji.

Od czego zależy koszt mojej polisy?

Czy muszę je mieć?

Tak, polisa OC dla kierowców jest obowiązkowa, ale nie należy tego traktować w kategoriach kary czy jakiegoś prześladowania kierowców. Wręcz przeciwnie, wyjeżdżanie na ulice bez niego byłoby bardzo niemądre i nawet gdyby to było ubezpieczenie nieobowiązkowe, niemal wszyscy by je posiadali. Dlaczego? Ponieważ polisa OC chroni nas przed skutkami odpowiedzialności cywilnej za zdarzenia drogowe, a ta odpowiedzialność może być naprawdę poważna. Wystarczy tylko wyobrazić sobie sytuację, że swoim golfem uderzamy w jakąś luksusową limuzynę, której naprawa będzie kosztowała więcej niż nasz dom.

Obniżanie kosztów OC

Polisa OC jest konieczna, ale co ciekawe, chociaż wszystkie polisy są takie same pod względem zakresu ochrony, jaki oferują, na rynku jest cała masa ofert w różnych cenach. Związane jest to z tym, że różne firmy ubezpieczeniowe różnie oceniają ryzyko ubezpieczenia określonego kierowcy. Naszym zadaniem jest w praktyce odnalezienie takiej firmy, która uznaje nas za kierowcę najbardziej bezpiecznego. Wtedy ubezpieczenie będzie najtańsze.

Jak możemy to osiągać? Ubezpieczyciel zawsze ocenia ryzyko powstania szkody. Możemy go przekonać, że nie powodujemy szkód, poprzez przede wszystkim jazdę bezszkodową. W takiej sytuacji możemy liczyć na bezpośrednią zniżkę. Czasami jest też dobrze być tylko jednym z kierowców samochodu, dzięki czemu można liczyć na to, że część reputacji starszego i bardziej doświadczonego kierowcy przejdzie też na nas. W ten sposób cena ubezpieczenia spadnie.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz