Nawozy o spowolnionym działaniu – co to takiego?

Nawozy o spowolnionym działaniu - co to takiego?Rośliny, tak jak każdy żywy organizm, do prawidłowego rozwoju potrzebują niezbędnych składników odżywczych. W procesie fotosyntezy są w stanie wytworzyć jedynie cukry proste, cała reszta pobierana jest z gleby. Dlatego właśnie prawidłowe nawożenie wywiera tak bardzo istotny wpływ na ich wzrost. Niektóre rośliny wymagają jednak zastosowania specjalnych nawozów, charakteryzujących się długim czasem działania.

WPŁYW NAWOZU NA ROZWÓJ ROŚLIN

Za odżywianie roślin odpowiedzialne są nawozy mineralne, które, w formie sypkiej, dostarczają do gleby niezbędne makro- i mikroelementy. Ten rodzaj nawozów może być też podawany w formie płynnej (nawozy dolistne). W takim przypadku odżywianie odbywa się na poziomie pozakorzeniowym a aplikacja następuje drogą oprysku. Z kolei nawozy organiczne odpowiedzialne są za budowę struktury gleby i nadają jej odpowiedni odczyn pH.

Sprawdź również: nawóz mineralny

NAWOZY O SPOWOLNIONYM DZIAŁANIU

Nawozy długo działające zachowują właściwości odżywcze przez okres od 100 do 180 dni. Jak to możliwe? Aby uzyskać właściwość spowolnionego działania, producenci nawozów stosują różne metody, a do najpopularniejszych należą: stosowanie otoczki olejowej lub z tworzywa sztucznego, kondensacja składników i stosowanie związków ulegających spowolnionemu rozpuszczaniu. Zawarte w granulacie makro- i mikroelementy ulegają stopniowemu uwalnianiu pod wpływem wilgoci. W takim przypadku, proces odżywiania może trwać nawet do 6 miesięcy. To sprawia, że przyswajalność składników odżywczych wynosi ok. 70 proc. Tak wysoka przyswajalność wpływa nie tylko na prawidłowy rozwój roślin, ale także na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, gdyż do głębokich warstw gleby, przenika znacznie mniejsza ilość substancji, mogących mieć szkodliwe działanie. Nawozy długo działające powinny być stosowane jedynie raz w roku, a najlepszym okresem jest początek sezonu wiosennego. Granulat powinien być aplikowany pod ziemię, zatem należy pamiętać o wykonaniu orzynajmniej czterech otworów w ziemi ulokowanych wokół rośliny, których głębokość nie powinna przekraczać 5 cm.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz