Księgi wieczyste w Internecie

Księgi wieczyste w InternecieInternet to medium z bardzo dużym potencjałem. Liczba różnorodnych informacji, które można w nim znaleźć jest ogromna. Od kilku już lat osoby, które chcą nabyć jakąś nieruchomość mogą przeglądać jej księgę wieczystą w swoim domu.

Księgi wieczyste są obecnie prowadzone w formie elektronicznej. Aby przejrzeć zawartość księgi musimy znać jej numer – możemy uzyskać go od właściciela nieruchomości – oraz posiadać dostęp do Internetu.

Jakie zapisy znajdziemy w księdze?

Księga wieczysta nieruchomości, która jest prowadzona w formie elektronicznej zawiera identyczne informacje jak tradycyjna księga w formie papierowej. Zyskujemy więc dostęp między innymi do informacji, czy na interesującej nas nieruchomości ciążą jakieś roszczenia, kto i jakie ma do niej prawa, jak wygląda jest stan prawny. Księgi wieczyste – także te w formie elektronicznej – są jawne. Mogą je przeglądać wszyscy.

Ile kosztuje przeglądanie księgi w Internecie?

Jeżeli zamierzamy księgę wieczystą jedynie przejrzeć korzystając z pośrednictwa Internetu zrobimy to nie ponosząc żadnych kosztów. Tylko w sytuacji, kiedy będziemy chcieli, aby został nam zrobiony z niej wypis, będziemy musieli wnieść opłatę. Wysokość opłaty za wypis jest różna. Waha się od 5-20 złotych. Ile zapłacimy za wypis zależy od tego, z ilu działów potrzebny jest nam wypis. Opłatę za sporządzenie wypisu z księgi wieczystej także możemy dokonać drogą elektroniczną. Odczytanie zapisów w księdze możliwe jest tylko po podaniu adresu e-mail.
Wydruk

W zapisach księgi nie możemy dokonywać żadnych zmian. Ale jej treść, którą widzimy na ekranie możemy wydrukować. Jest to oryginalna wersja księgi. Jeżeli zależy nam otrzymaniu wypisu z księgi w tradycyjnej formie musimy złożyć stosowany wniosek. Wniosek ten także możemy złożyć korzystając z Internetu.

Księgi wieczyste w formie elektronicznej wiele ułatwiły. Dzisiaj można je przejrzeć bez konieczności udawania się do sądu. Jak widać, Internet ułatwia nam wiele spraw, skraca czas załatwiania wielu formalności.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *