Korzyści i zagrożenia związane z posiadaniem karty kredytowej

Korzyści i zagrożenia związane z posiadaniem karty kredytowej

Posiadając kartę kredytową możemy liczyć na wiele różnego rodzaju korzyści. Powinniśmy być jednak świadomymi jej użytkownikami i zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie czyhają na każdego posiadacza tego prostokątnego kawałka plastiku.

Jak działa karta kredytowa?
Podstawową cechą karty kredytowej, która odróżnia ją od karty debetowej, jest fakt, iż dysponujemy za jej pomocą pieniędzmi należącymi do banku. Następnie zostaje nam wyznaczony kilkudziesięciodniowy okres spłaty zobowiązania. Jeśli nie zapłacimy w terminie, bank zacznie naliczać od pożyczonych nam środków dość wysokie odsetki.

Więcej na https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/karta-visa-comfort,2.html

Dla wielu osób płacenie kartą kredytową jest znacznie bardziej opłacalne od wykorzystania zwyczajnej karty debetowej. Dzięki temu, iż nie wykorzystujemy podczas rozmaitych płatności swoich własnych pieniędzy, możemy je w tym samym czasie na przykład inwestować, pomnażając je.

Opłaty związane z kartą kredytową

Opłaty związane z kartą kredytową nie są z reguły wysokie – oczywiście, jeśli nie jesteśmy milionerami pragnącymi posiadać czarną kartę o dziesiątkach dodatkowych przywilejów. Podstawowy model w przypadku większości banków wydawany jest za darmo, a miesięczna opłata może zostać pominięta, jeśli wystarczająco często będziemy używać jej do realizowania płatności.

Korzystanie z karty kredytowej może jednak w niektórych przypadkach okazać się wyjątkowo kosztowne – mowa tu o sytuacji, gdy jej właściciel nie potrafi kontrolować swoich wydatków. Łatwość wydawania pieniędzy za pomocą kawałka plastiku powoduje bowiem, iż niekiedy nietrudno kupić o wiele więcej niż nas na to realnie stać.

Dbałość o bezpieczeństwo karty

Z posiadaniem karty (nieistotne czy kredytowej, czy też debetowej), wiąże się szereg niebezpieczeństw dotyczących jej użycia przez niepowołaną do tego osobę – ma to szczególne znaczenie w przypadku płatności wykonywanych przez Internet. Na szczęście istnieje wiele mechanizmów zabezpieczających przed utratą naszych pieniędzy, spośród których najpopularniejszy pozostaje chargeback.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz