Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne

Czym są kolektory słoneczne i dlaczego warto je stosować?

Obecnie coraz więcej mówi się o konieczności korzystania z ekologicznych źródeł energii. Zapasy węgla kamiennego i ropy naftowej kurczą się w zastraszającym tempie.

Warto więc rozważyć zamontowanie na własnym domu kolektorów słonecznych. Pojawia się jednak pytanie czym są i dlaczego warto postawić właśnie na nie.

Kolektory słoneczne: co to takiego?

Mianem kolektorów słonecznych określa się wysokosprawne urządzenia, które skonstruowane zostały tak, że przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Tak powstałą energię można wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody w basenach oraz ogrzewania wody użytkowej. Z powodzeniem można je stosować przez cały rok niezależnie od pory. Podłączane są do układów mających oddzielny obieg pierwotny, w którym rolę medium pełni płyn niezamarzający.

Gdzie warto zastosować system kolektorów słonecznych?

Sprawdza się on świetnie wszędzie tam, gdzie zużywane są naprawdę znaczne ilości ciepłej wody. W związku z tym z powodzeniem można zamontować je w domach jednorodzinnych, na fermach zwierząt gospodarskich, w przedsiębiorstwach umożliwiających swoim pracownikom mycie i kąpiel. Są świetnym rozwiązaniem w hotelach, obiektach sportowych i na campingach. Jeżeli kolektory zostaną podłączone do układu centralnego ogrzewania, mogą również służyć do ogrzewania wnętrza domu. Co ważne, można je stosować zarówno w obiektach użytkowanych przez cały rok, jak i w tych, które użytkowane są sezonowo. W przypadku tych drugich skutecznie zmniejszą poziom wilgotności powietrza i ograniczą rozwój pleśni.

Zobacz też: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/

Korzyści

Kolektory słoneczne to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również bardzo korzystne pod względem finansowym. Wprawdzie montaż to niemałe nakłady finansowe, ale zainwestowane pieniądze szybko się zwracają. Nawet o 40% mogą one zmniejszyć koszt ogrzania domu i o 90% wody użytkowej. Są to realne pieniądze, które przeznaczyć można na coś innego. Warto pamiętać także o tym, że instalacja solarna znacząco podnosi wartość nieruchomości.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *