Kilka faktów o ubezpieczeniu OC

Kilka faktów o ubezpieczeniu OC

Polskie firmy ubezpieczeniowe oferują swoim klientom szereg ubezpieczeń komunikacyjnych. Wśród nich znajduje się również ubezpieczenie OC. Ubezpieczenia OC stanowią duży segment wszystkich ubezpieczeń. Zobaczmy, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OC i co grozi za brak ważnej polisy.

Zakres ochrony

Ubezpieczenie OC ma za zadanie zapewnienie kierowcy ochrony przed konsekwencjami szkody, którą wyrządził. Dzięki OC za ewentualne szkody nie ponosimy odpowiedzialności finansowej „z własnej kieszeni”.

Charakter ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC ma charakter obowiązkowy. Oznacza to, że każdy posiadacz samochodu zmuszony jest do zakupienia polisy OC. Co ważne, musimy to zrobić do momentu rejestracji samochodu. Polisę wykupuje się najczęściej na rok. Po upływie roku należy ją przedłużyć. Należy pamiętać, aby nie dopuścić do przerwy w obowiązywaniu polisy.

Kilka faktów o ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna

Suma gwarancyjna ubezpieczenia OC jest ściśle określona i zależna od tego, czy poszkodowanym jest osoba, czy mienie. W pierwszym przypadku suma ubezpieczenia wynosi pięć milionów euro, w drugim zaś zaledwie milion.

Jak wybierać ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenia OC różnią się w zasadzie wyłącznie wysokością składki. Trzeba pamiętać, że suma ubezpieczenia i zakres ochrony są zawsze takie same. Dlatego nie warto przepłacać za polisę OC. W związku z tym specjaliści od ubezpieczeń zalecają, aby postawić po prostu na najtańsze OC. Jednocześnie warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele kuszą tym, że dodają gratis do policy OC na przykład podstawowy pakiet Assistance.

Ile polis, jeśli mamy więcej niż jedno auto?

To pytanie, które zadaje wielu początkujących właścicieli samochodów. Trzeba jasno zaznaczyć, że OC jest zawsze przypisane do samochodu, a nie do jego właściciela. W związku z tym ci, którzy zdecydowali się na zakup więcej niż jednego auta muszą liczyć się z koniecznością zakupu również więcej niż jednego OC.

Polisa OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które wykupić musi każdy właściciel samochodu. Obecnie zakup polisy OC nie stanowi najmniejszego problemu.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz