Karmienie butelką: za i przeciw

Karmienie butelką: za i przeciw

Karmienie piersią jest dla dziecka najbardziej korzystne. Nie zawsze jednak jest ono możliwe. Do tego niektóre mamy mogą świadomie podjąć decyzję o tym, aby karmić swoje dziecko butelką. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, czy karmić dziecko piersią czy butelką warto jednak poznać wady tego drugiego rozwiązania.

Jakie są minusy sztucznego karmienia?

Karmienie piersią przynosi dziecku mnóstwo korzyści. Czasem mogą się jednak zdarzyć sytuacje, gdy dziecko musi być karmione butelką. Są też mamy, które z sobie tylko wiadomych powodów podejmują decyzję o sztucznym karmieniu. Warto jednak poznać wady karmienia butelką. Być może pomoże to w podjęciu właściwej decyzji.

Jedną z wad karmienia piersią jest różny bilans składników odżywczych w mleku modyfikowanym. Skład tego mleka zależy wyłącznie od producenta. Oczywiście producenci dokładają wszelkich starań, aby skład tego mleka możliwie jak najlepiej przypominał skład mleka matki. Nigdy jednak nie będzie to mleko identyczne pod względem składników odżywczych. Bardzo często dzieci, które są karmione mlekiem modyfikowanym cierpią z powodu niestrawności. Dokuczają im często gazy i wzdęcia. W składzie mleka modyfikowanego jest większa zawartość białka. W efekcie mleko to jest bardziej ciężkostrawne niż mleko matki.

Zaletą karmienia piersią jest to, że nawet w nocy nie trzeba wychodzić z łóżka. Karmiąc butelką tak się nie da. Mama musi wstać i przygotować mleko. Przygotowując mleko należy idealnie odmierzyć zarówno mleko, jak i mieszankę. Najmniejszy błąd wpłynie negatywnie na samopoczucie i zdrowie malucha. Na pewno też wadą karmienia mlekiem modyfikowanym jest wysoki koszt. Już sama mieszanka jest stosunkowo droga, a do tego dochodzi jeszcze koszt zakupu niezbędnych do karmienia artykułów.

Każdy rodzic powinien samo podejmować decyzję o sposobie karmienia swojego dziecka. Karmienie butelką ma wiele wad, ale ma także zalety. Karmienie piersią jest zdecydowanie zdrowsze niż karmienie butelką. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mogą zdecydować się na karmienie swojego dziecka mlekiem modyfikowanym.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz