Jak pomalować burtę jachtu?

Jak pomalować burtę jachtu?

Malowanie dużych powierzchni kojarzy się z monotonią i dużą ilością pracy. Nic bardziej mylnego.

Kluczową kwestią jest zastosowanie odpowiednich narzędzi.

Malowanie burty jachtu czy statku zaczynamy od wyboru właściwej farby

Idealna będzie do tego celu farba poliuretanowa, która charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wody, wilgoci, a także chemicznych środków czyszczących, jak farba Nobiles Nobikolor Pur. Dodatkowo są stosunkowo elastyczne oraz co najważniejsze wyjątkowo odporne na ścieranie. Utwardzana chemicznie systemami dwuskładnikowymi farba poliuretanowa może być też zastosowania do malowania powierzchni drewnianych, betonowych, stalowych czy wykonanych z lekkich metali.

Kolejny etap to przygotowanie powierzchni

Na początku powinniśmy dokładnie wyszlifować obszar, który zamierzamy malować. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie, a także odpylenie i niezwykle staranne oczyszczenie powierzchni. Malować będziemy metodą natryskową, która polega na nanoszeniu farby pod ciśnieniem na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Potrzebny nam będzie do tego pistolet natryskowy, który rozbije cząsteczki farby na drobne kropelki oraz kompresor. Możemy też użyć elektronicznego pistoletu natryskowego. Jego zaletą jest większa możliwość regulacji strumienia oraz niewielka waga i wymiary. Pozwala to na szybsze malowanie, przy którym mniej się zmęczymy.

Niewątpliwą zaletą malowania natryskowego jest szybkość, która w przypadku dużych powierzchni jest niezwykle wskazana. Dodatkowo przy tego typu nakładaniu znacząco oszczędzamy farbę i dużo dokładniej ją rozprowadzamy. Zanim zaczniemy malowanie powinniśmy przykryć wszystkie powierzchnie, które nie są przeznaczone do pomalowania. Czynność najlepiej rozpocząć podczas słonecznej pogody w umiarkowanej temperaturze powietrza i w miejscu, gdzie nie jesteśmy narażeni na dużą liczbę owadów, które będą przyklejały się do powierzchni. Pamiętajmy też aby okienka i wszelkie powierzchnie szklane osłonić starannie folią malarską. W innym przypadku po malowaniu czekają na długie godziny pracy przy naprawie naszego błędu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz