Jak obliczyć składkę ubezpieczeniową?

Każdy posiadacz pojazdu zmechanizowanego musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Większość z nas decyduje się także na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, które jest już dobrowolne.

Za brak ważnej umowy ubezpieczenia obowiązkowego prawo przewiduje określone sankcje finansowe. Podmiot obowiązany do ubezpieczenia będzie musiał zapłacić zryczałtowaną wysokość opłaty. Co do zasady jednak ubezpieczenie OC, pomimo że obowiązkiem jego wykupienia jest obciążony sam posiadacz, będzie dotyczyło bardziej samochodu, niż osobiście ubezpieczającego. Oznacza to, że ochroną ubezpieczeniową objęte będą nie tylko zdarzenia szkodzące, których sprawcą był posiadacz, lecz także wszystkie inne zdarzenia z udziałem ubezpieczonego samochodu. Ta zasada w dużej mierze determinuje wysokość składki, jaką będziemy musieli zapłacić.

Aby ją wyliczyć, najkorzystniej jest wykorzystać kalkulator OC online. To proste narzędzie internetowe, które pozwala bardzo szybko, bez konieczności wychodzenia z domu poznać wysokość składki. Korzystanie z niego jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie przygotować wszelkie dokumenty, które będą nam niezbędne do prawidłowego wyliczenia wysokości składki. Będzie to dowód osobisty, dokumenty rejestracyjne pojazdu, a także zeszłoroczna umowa ubezpieczeniowa o ile takową posiadamy.

Samo działanie kalkulatora jest bardzo proste. System prosi nas o podawanie kolejnych danych. Ważna jest moc silnika, ilość drzwi w samochodzie, marka oraz model samochodu. Dane te decydują o możliwościach pojazdu, co z kolei przekłada się na statystyczną możliwość wystąpienia wypadku z naszym udziałem i z naszej winy. Na wysokość składki wpływa też nasz wiek. Im jesteśmy młodsi, tym wyższa składka nasz czeka. Kolejnym czynnikiem jest stan cywilny, czas, od kiedy posiadamy prawo jazdy, a nawet to, czy mamy dzieci, czy też nie. To, co może być zaskakujące dla wielu użytkowników to fakt, że na wysokość ich składki wpływa miejsce zamieszkania. Im większe miasto, tym wyższa szansa wystąpienie wypadku drogowego.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz