Jak liczyć kwotę z odszkodowania AC?

Jak liczyć kwotę z odszkodowania AC?

Większość z nas obok obowiązkowego OC wykupuje też dobrowolne ubezpieczenie samochodowe w postaci AC. Ma ono chronić nas w przypadku zniszczenia pojazdu przy wypadku lub jego kradzieży. Większość jednak nie wie, do jakiego końca odszkodowania może się spodziewać, kiedy stanie się najgorsze.

Suma ubezpieczenia.

Najważniejszą i kluczową kwestią jest zrozumienie pojęcia sumy ubezpieczenia. Oznacza ona kwotę, na jaką zawieramy ubezpieczenie danego pojazdu. Wielu kierowców uznaje jednak, że skoro w umowie zapisana jest suma na przykład 200 tysięcy złotych, to kiedy dojdzie do zniszczenia, kradzieży samochodu, taką właśnie sumę otrzymają. Tymczasem z zasady odszkodowanie nie może być przyczyną naszego zarobku. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że suma zapisana w umowie zostanie zweryfikowana pod kątem tej wartości pojazdu, jaka była w momencie powstania szkody, a nie w chwili podpisania umowy. Zatem jeśli wartość rynkowa naszego samochodu spadła do 170 tysięcy, to właśnie tylko otrzymamy od ubezpieczyciela. Czasami ubezpieczyciele proponują opcję, zwaną „brakiem konsumpcji sumy ubezpieczenia”, dzięki której nie ulega ona zmniejszeniu w wyniku szkody. Ale zwykle za taką możliwość trzeba dodatkowo zapłacić.

Jak liczyć kwotę z odszkodowania AC?

Szkoda całkowita.

Z kolei szkoda całkowita kojarzy się kierowcom z sytuacją, kiedy doszło do całkowitego zniszczenia pojazdu. Tymczasem jest to także nieprawda. Pojęcie to jest jednak inne. Jest one bowiem ekonomiczne. Określa relację między kosztami naprawy a wartością pojazdu sprzed szkody. Zwykle w przypadku AC szkodę całkowitą orzeka się w przypadku, kiedy wartość naprawy przekracza siedemdziesiąt procent wartości samochodu. W takim przypadku musimy mieć świadomość, że części samochodu, które pozostały, nawet jeśli jest to wrak, są jednocześnie częścią naszego odszkodowania. Jeśli zatem samochód zostanie wyceniony na sto tysięcy, to ubezpieczyciel, zanim wypłaci nam odszkodowanie, wyceni wartość tego, co zostało z naszego samochodu. Jeśli wrak będzie wart dwadzieścia tysięcy złotych, to otrzymamy jedynie osiemdziesiąt tysięcy odszkodowania.

 

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz