Jak działa ubezpieczenie NNW?

Jak działa ubezpieczenie NNW?Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, w tym przypadku w ruchu drogowym, zazwyczaj dodawane jest w pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem OC i firmy ubezpieczeniowe oferują nam te dwa produkty razem w jednej cenie. W praktyce ubezpieczenie NNW może być bardzo korzystne, chociaż dobrze jest wiedzieć, co dokładnie takie ubezpieczenie nam daje.

Zakres ubezpieczenia

Jak w przypadku wszystkich ubezpieczeń dowolnych, czyli nie narzucanych na nas przepisami prawa, ubezpieczenie NNW może mieć różny zakres. W dużej mierze jest to naturalnie ubezpieczenie wysoce zestandaryzowane i ubezpieczenie NNW w jednej firmie nie będzie się drastycznie różnić od ubezpieczenia w drugiej firmie. Ważne jest raczej to, czy ochronie ubezpieczeniowej podlegać ma jedynie sam kierowca, czy obejmować ma ona także pasażera. Różnica jest tutaj w miarę oczywista, ponieważ ubezpieczenie NNW dla samego kierowcy będzie oznaczało wypłatę odszkodowania tylko jemu, a ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażera ochroni także pasażera.

Wypadek ze szkodą dla ciała

Ubezpieczenie AC odda nam pieniądze za uszkodzenia naszego samochodu. Z tych pieniędzy będzie można naprawić lakier czy wymienić zniszczone nadkola. Nic specjalnego. Oczywiste sprawy. Z kolei ubezpieczenie NNW zapłaci nam za uszkodzenia naszego ciała. Nie są to zazwyczaj kwoty wysokie, ponieważ typowe stawki ubezpieczenia NNW, tak zwane sumy ubezpieczeniowe, to 15 i 30 tysięcy złotych. W przypadku śmierci ubezpieczonej osoby uprawnieni do uzyskania odszkodowania otrzymają połowę sumy ubezpieczeniowej. W przypadku powstania uszkodzeń ciała będzie można liczyć na odszkodowanie w zakresie unormowanym przez specjalną tabelę określającą procentowy uszczerbek na zdrowiu. Jeśli dojdzie do trwałego kalectwa, ubezpieczony będzie miał prawo do całości sumy ubezpieczeniowej. W praktyce takie ubezpieczenia chronią nas na przykład on następstw złamania nogi w czasie wypadku samochodowego i pozwalają pokryć utracone w wyniku tego dochody.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz