Informacje o koncie firmowym, które mogą ci się przydać

Obowiązujące w naszym kraju przepisy nie zobowiązują osób, które prowadzą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej do tego, aby firmowe finanse prowadzili przy pomocy konta firmowego. Sytuacja ta, mimo że dopuszczalna prawem dla właścicieli firm nie jest korzystna. Naprawdę warto jest oddzielić prywatne pieniądze od tych firmowych.

Jakie korzyści przynosi posiadanie konta firmowego?

Jak wspomnieliśmy, konto firmowe oddziela firmowe finanse od prywatnych. W efekcie przedsiębiorca, który posiada konto firmowe ułatwia pracę księgowej, która prowadzi księgi rachunkowe. Konto firmowe warto założyć również z uwagi na to, że w sytuacji kontroli przeprowadzanej przez Urząd Skarbowy prywatne pieniądze i transakcje nie znajdą się w kręgu ich zainteresowań. Konto firmowe zabezpiecza również interesy rodziny przedsiębiorcy – zawsze może dojść do sytuacji, w której konto firmowe zostanie zablokowane.

Informacje o koncie firmowym, które mogą ci się przydać

W jaki sposób założyć konto firmowe?

Konto firmowe można założyć nie tylko składając osobistą wizytę w placówce wybranego banku. Coraz więcej banków umożliwia złożenie wniosku o założenie rachunku również przez internet. W przypadku zakładania konta online dokumenty zostaną dostarczone przez kuriera. Do wniosku, który składa się w celu otworzenia firmowego rachunku należy dołączyć dokumenty dotyczące firmy. Banki najczęściej wymagają następujących rodzajów dokumentów:

  • numeru Polskiej Kwalifikacji Działalności;
  • numeru REGON;
  • NIP.

Składając wniosek o założenie konta firmowego należy podać w nim również nazwę i adres firmy oraz telefonu. W przypadku, gdy firma posiada pocztę elektroniczną, należy podać również adres e-mail. Oczywiście niezbędny jest dowód osobisty, które zawiera dane dotyczące właściciela firmy i rachunku bankowego.

Jak wybrać dobre konto firmowe?

Dobre konto firmowe to takie, z którym związane są bardzo małe koszty. Obecnie jest sporo banków, które za prowadzenie konta firmowego nie pobierają opłat. Należy jednak w takiej sytuacji bardzo dokładnie zapoznać się z taryfą opłat – może się okazać, że prowadzenie konta jest darmowe, ale opłaty za przelewy są dość wysokie. Optymalne rozwiązanie to darmowe prowadzenie konta oraz darmowe przelewy przynajmniej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Osoby, które zamierzają założyć konto firmowe powinny zapoznać się z ofertę przynajmniej kilku banków. Dzięki temu wybiorą ofertę, która jest dla nich najbardziej korzystna. Warto wiedzieć, że koszty ponoszone z kontem firmowym mogą zostać wliczone w koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowe informacje znajdziesz pod adresem https://www.mbank.pl/firmy/konta-firmowe/konto-podstawowe/

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz