Funkcjonowanie przedsiębiorstwa

Funkcjonowanie przedsiębiorstwaW latach gospodarki centralnie planowanej firmy były samodzielnymi bytami, takimi „państwami w państwie”. Wystarczy wspomnieć, że duże zakłady produkcyjne, w których pracowano na trzy zmiany prowadziły nawet przedszkola. Nie wspomnę już o dziale kadr czy księgowości, które to liczyły sobie po kilka osób. Co prawda, komputer był wtedy znany jedynie miłośnikom twórczości Lema, a wszystko robiono ręcznie ale tempo pracy też było dużo wolniejsze.

Prowadzenie kadr i płac była to praca bardzo odpowiedzialna ale też żmudna. W tym temacie niewiele się zmieniło. Oprócz tego oczywiście, że komputer jest podstawowym narzędziem pracy każdego kadrowca. W kapitalizmie przestały mieć racje bytu ogromne zakłady z dużymi kosztami stałymi.

Samodzielny księgowy?

Teraz gospodarka polska to w dużej mierze firmy średnie, małe czy też nawet mikro. Różnią się przede wszystkim ilością pracowników. W niedużych przedsiębiorstwach zatrudnienie samodzielnego księgowego czy kadrowca jest dużym kosztem. Zdecydowanie taniej wychodzi outsourcing kadr i płac czyli zlecanie tych zadań firmie zewnętrznej. Co miesiąc należy przekazać potrzebne dokumenty do pracującego dla nas przedsiębiorstwa i problem z głowy. Jest to zwłaszcza przydatne przy kontrolach z urzędu skarbowego czy ZUS-u bo rozlicza się i tłumaczy nasz podwykonawca. Wcześniej oczywiście należy spisać z nim umowę o odpowiedzialności cywilno-prawnej.

Zmiany przepisów prawnych

Firma która prowadzi outsourcing kadrowo-płacowy jest zobowiązana śledzić zmiany przepisów prawnych dotyczących tych dziedzin i pilnować ich przestrzegania. Dzięki temu można spać spokojniej i nie zastanawiać się nad interpretacją bardzo często zmieniającej się litery naszego polskiego prawa. Poza tym, dlaczego jeszcze nie dać zarobić komuś innemu?

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz