Dotacje dla firmy, co warto wiedzieć na temat Funduszy Unijnych?

Dotacje dla firmy, co warto wiedzieć na temat Funduszy Unijnych?Niestety obecnie możliwość uzyskania dotacji dla firm z Uni Europejskiej jest znacznie trudniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Fundusze unijne przeznaczone na dofinansowanie a rozwój firmy co prawda można starać się pozyskiwać w licznych programach na lata 2014 – 2020 ale niestety od roku 2015 nie ma już dotacji bezzwrotnych z Unii Europejskiej, które były najbardziej poszukiwane i cenione.

Przedsiębiorcy a szczególnie firmy z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw są obok samorządów największymi beneficjentami dotacji unijnych w programach zaplanowanych na lata 2014-2020. Większość firm, które ubiegają się się z powodzeniem o dofinansowanie dla firm to właśnie przedsiębiorstwa z tego segmentu, często jednoosobowe. Mikrofirmy szczególnie szeroki wachlarz możliwości otrzymały dzięki programom regionalnym (Programy Regionalne) dla poszczególnych województw oraz funduszy w ramach programów Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój.

Nie zapomnij

Warto też pamiętać, że dofinansowanie dla firm to nie tylko bezzwrotne dotacje o które jest relatywnie najtrudniej lub są nie możliwe do pozyskania. Jednak pożyczki i kredyty w ramach dofinansowania na rozwój firmy są przyznawane na preferencyjnych warunkach oraz niejednokrotnie znacznie niżej oprocentowane od swoich komercyjnych odpowiedników.

Tematyka projektów

Fundusze unijne preferują przede wszystkim innowacyjne projekty. Wspominany już powyżej program Inteligentny Rozwój główny nacisk kładzie na wspieranie tych firm i projektów, które prowadzą prace badawcze i rozwojowe, inwestują w bazę do badań, infrastrukturę w tym zakresie oraz wdrażają innowacje. Wszystkie te działania nie muszą odbywać się w ramach jednej dotowanej firmy czy też konkretnego projektu. Istnieje możliwość dofinansowania struktury, która sama nie prowadzi prac badawczych i rozwojowych a jedynie korzysta z ich owoców wdrażając innowacje.

Warunki uzyskania dofinansowania są bardzo zróżnicowane i możliwe jest wsparcie na każdym etapie dostosowane do wielkości i możliwości danej jednostki.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz