Domy opieki

Domy opieki to miejsca, które mają na celu dbanie o życie i zdrowie osób przewlekle chorych, najczęściej starszych, którymi rodzina nie może się już dłużej zajmować. Wielu z nas ma wyrzuty sumienia kiedy przestajemy radzić sobie z opieką nad ukochaną osobą, a nie chcemy skazywać ją na przewóz do miejsca dalekiego od domu. Poza tym często osoby, które oddały kogoś do domu opieki spotyka ostracyzm społeczny.

Kiedy umieścić kogoś w takim ośrodku?

Domy opiekiPrzede wszystkim należy kierować się dobrem chorego, z którym często nie ma zupełnie żadnego kontaktu. Mało kto jest w stanie poświęcać opiece drugiej osoby dwadzieścia cztery godziny na dobę. Chora psychicznie lub upośledzona osoba potrafi niezwykle utrudnić życie, zamieniając je w koszmar. Czy rodzina takiej osoby jest zobligowana znosić to w imię więzów rodzinnych? Tak chciałoby społeczeństwo (dopóki nie spotka ich coś podobnego), lecz tak naprawdę jest to decyzja należąca do rodziny i ewentualnie sądu. Wiele zależy od tego czy osoba, która jest odpowiedzialna za dobro chorego będzie w stanie poradzić sobie z pogłębiającym się, złym stanem tej osoby, czy będzie wiedziała co zrobić w sytuacji krytycznej. Często wymaga to po prostu fachowego podejścia.

Domy opieki zaś powstały właśnie po to, aby ulżyć rodzinom w wypadku, kiedy nie umieją zaradzić podobnym sytuacjom. Wielu ludzi martwi się, że w takim miejscu dana osoba nie otrzyma prawidłowej opieki i będzie cierpiała. Lecz ona cierpi już od dawna i to nie zmieni się do końca jej życia. Trzeba zrobić wszystko co w naszej mocy by otrzymała profesjonalną pomoc.

Wielu z nas słyszało o patologiach, które zdarzają się w takich miejscach. Lecz trzeba pamiętać, iż są to wyjątki, które są podkreślane przez media w celu wywołania sensacji. Większość domów opieki to przyjazne miejsca z wykwalifikowaną kardą. O nich oraz o ich ciężkiej pracy jednakże mało się wspomina, ponieważ jest to mało interesująca sprawa. Wolimy nie rozmawiać o takich sprawach jak choroba, śmierć, umieranie lub cierpienie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz