Czym ciąć płytki ceramiczne?

Glazura, terakota, klinkier, gres to materiały bardzo często wykorzystywane do wykańczania wnętrz, zewnętrznych schodów, balkonów i tarasów. Nawet jednak najpiękniejsze płytki, gdy zostaną źle zamontowane, będą szpecić zamiast zdobić. Co zrobić, aby na ceramicznych płytkach w trakcie cięcia nie powstały brzydkie odpryski?

Odpowiednie narzędzia to połowa sukcesu

Nieestetyczne odpryski, które powstają na ceramicznych płytkach to efekt używania nieodpowiednich narzędzi do ich przycinania. Do cięcia glazury i innych rodzajów płytek ceramicznych służą specjalistyczne narzędzia. Są to przecinarki do glazury. Poszukując tych narzędzi pamiętajmy, że występują one w dwóch podstawowych typach. Do wyboru są przecinarki ręczne i elektryczne. Koło tnące jest najważniejszym elementem, z którego zbudowana jest ręczna przecinarka do glazury. Ich budowa jest bardzo prosta, a do plusów należy także niska cena, niewielka waga i gabaryty oraz brak konieczności chłodzenia ich wodą. Ilość powstającego przy cięciu pyłu jest bardzo mała. Ręczne przecinarki sprawdzają się, gdy do przecięcia mamy niewielką stosunkowo ilość płytek o małych rozmiarach. W przypadku płytek wielkoformatowych ręczne przecinarki nie sprawdzają się. Do cięcia tych płytek należy zakupić przecinarkę elektryczną.

Czym ciąć płytki ceramiczne?

Jaką przecinarkę elektryczną wybrać?

Przecinarki elektryczne wyposażone są w elektryczną tarczę tnącą, która jest zamocowana na blacie roboczym. Przecinarki te dzielą się na dwa rodzaje: dolno- i górnowrzecionowe. Te pierwsze przeznaczone są do pracy metodą na sucho. Typ drugi przeznaczony jest do pracy na mokro. Wodny system chłodzenia tarczy, który stosowany jest w przecinarkach górnowrzecionowych sprawia, że w trakcie cięcia na płytkach nie powstają szpecące je odpryski. Do tego komfort pracy jest zdecydowanie większy. Warto jeszcze dodać, że do wyboru są przecinarki górnowrzeciownowe z ruchomym stołem i ramowe.

Elektryczne lub ręczne narzędzia do precyzyjnego cięcia glazury to podstawowe narzędzia wykorzystywane przez glazurników.

Zobacz także: https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki-do-glazury

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz