Co warto wiedzieć o systemie CAD/CAM?

Co warto wiedzieć o systemie CAD/CAM?

Coraz częściej w procesach produkcyjnych (nawet w tych bardzo od siebie odległych) wykorzystywane są komputery. W ostatnich latach te różne procesy produkcyjne są ze sobą integrowane. Integracja umożliwia szybkie dzielenie się informacjami na etapie projektowania i produkcji.

Stało się to możliwe dzięki stworzeniu oprogramowania komputerowego , który wspomaga zarówno proces projektowania jak również samej produkcji Oprogramowanie to jest określane skrótami: CAD i CAM. System CAD CAM wspomaga projektowanie i produkcję.

Do czego służy CAD?

Computer Aided Design, czyli CAD pozwala na stworzenie zarówno projektów 2D jak też 3D. Umożliwia również łatwą modyfikację nie tylko dokumentacji technicznej, ale również konstrukcyjnej. Program ten umożliwia także stworzenie kosztorysów. Nie tylko przyspiesza więc proces projektowania, ale usprawnia również produkcję. Pozwala więc zmniejszyć koszty związane z produkcją gotowych wyrobów.

Zastosowanie CAM

Oprogramowanie CAM, czyli Computer Aided Engineering wykorzystuje narzędzie jakim jest komputer do skonfigurowania i sterowania procesem produkcji. Zintegrowane ze sobą pozwalają na sprawne projektowanie i obrabianie nawet bardzo skomplikowanych powierzchni różnych detali. Mogą zostać wykorzystane do projektowania i obróbki tłoczników i form wtryskowych. Oprogramowanie CAD CAM znalazło zastosowanie we wzornictwie przemysłowym, architekturze, mechanice i budownictwie. Oprogramowanie to wykorzystuje również protetyka stomatologiczna.

Zastosowanie systemów CAD/CAM do projektowania i sterowania różnymi procesami produkcyjnymi staje się dzisiaj coraz bardziej powszechne. Ta nowoczesna technologia pozwala na szybsze, tańsze i bardziej dokładne tworzenie samych projektów jak też gotowych wyrobów lub półproduktów. Wdrożenie tych systemów wspiera nie tylko pracę ludzi, ale także maszyn. Zdolności konstrukcyjne i technologiczne stają się coraz bardziej szerokie. Systemy CAD/CAM mają ogromne możliwości, są niezwykle funkcjonalne. Rozwijają się wyjątkowo prężnie, a ich popularność stale rośnie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz