Co warto wiedzieć o pizzy

Co warto wiedzieć o pizzy

Kuchnia włoska cieszy się popularnością nie tylko w Europie, ale na każdym świecie. Najsłynniejszym chyba jej daniem jest pizza. Ma ona wiele odmian, ale ta najbardziej klasyczna to pizza neapolitańska. Warto ją poznać bliżej, tym bardziej, że można ja zjeść także w dobrych polskich pizzeriach. Takie pizzerie działają między innymi w Gdańsku.

Klasyczna pizza neapolitańska

Receptura na klasyczną pizzę margheritę liczy ponad sto lat. Została opracowana w 1889 roku przez Raffaello Esposito. Danie piekarz przygotował dla królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej w trzech wersjach. Królowej bardzo smakowała prosta pizza przygotowana z pomidorów, mozzarelli i listków bazylii. Była bardzo smaczna, a do tego użyte przez piekarza składniki nawiązywały do kolorów włoskiej flagi. Królowa zgodziła się też, aby pizzę nosiła jej imię.

Pizza po marynarsku

W Neapolu można zjeść nie tylko margheritę. W wielu pizzeriach w tym mieście serwowana jest także marinara czyli pizza po marynarsku. Ona także składa się z niewielkiej ilości bardzo prostych składników. Są to pomidory, oregano, czosnek i oliwa. Pochodzenie nazwy tłumaczone jest na różne sposoby. Na pewno jest to pizza chętnie jadana przez wracających z połowów marynarzy.

Pizza bianca czyli biała

Dodatkiem do większości odmian pizzy jest sos pomidorowy albo pomidory. Wyjątkiem jest pizza bianca. Najważniejszym jej składnikiem jest biały sos na bazie mleka i mąki. Jako ciekawostkę warto dodać, że w Rzymie pod nazwą bianca sprzedawany jest chleb zapieczony z oliwą i szczyptą soli. Pizza sycylijska Od tej dostępnej w Neapolu i Kampanii różni się grubszym ciastem. Jest także na ogół prostokątna, ale może też być okrągła. W tej drugiej wersji ma cebulę, pomidory, anchois, zioła i ser caciocavaloy lub toma. Pizza jest daniem prostym i sycącym. Jeśli zostanie przygotowana ze świeżych składników smakuje wybornie. Taką pizzę można już zjeść w wielu polskich pizzeriach.

Pizze w Gdańsku zamówisz na https://www.pizzadominium.pl/lokale/gdansk-c-h-alfa-gdansk!

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz