Co oznacza SEM i dlaczego jest skuteczny

Co oznacza SEM i dlaczego jest skutecznyWyszukiwarka internetowa Google, daje Internautom ogromne możliwości w zakresie marketingu. Nic w tym dziwnego – jest to przecież najbardziej popularne narzędzie, służące do wyszukiwania treści.

Szacuje się, że z Google korzysta ponad 90 procent wszystkich użytkowników Sieci. Dlatego aspekty marketingowe, są tu aż nadto widoczne.

Definicje

Gdybyśmy mieli dokładnie zdefiniować, czym jest marketing w wyszukiwarkach, moglibyśmy się posłużyć klasycznym wzorem SEM = SEO + PPC. Oczywiście SEM to całokształt marketingu internetowego. Czym więc są pozostałe „zmienne”?

Czym jest SEO?

Czym dokładnie jest SEO? W skrócie, jest to całość (najczęściej długofalowych) działań, których zadaniem jest podwyższenie pozycji naszej strony w rankingu Google. Do działań SEO możemy zaliczyć tworzenie odpowiedniej treści (według zasad Google), linkowanie i optymalizowanie strony. Niestety, Google dokładnie nie definiuje jasnych standardów pozycjonowania. Stąd też bardzo duże trudności w podnoszeniu rankingu strony, jeśli jest ona np oparta na zawartości Flash. Dlatego SEO marketing, jest działaniem długotrwałym. Pierwsze efekty jego wdrożenia, możemy zauważyć dopiero po kilku tygodniach.

Czym jest PPC?

PPC, to w dużym uproszczeniu reklamy internetowe, w których opłatę za każde kliknięcie, ponosi podmiot, zlecający jej wykonanie. Zaletą PPC jest duża elastyczność. Podmiot zlecający wykonanie reklamy, może sam, na własną rękę, zdefiniować słowa kluczowe, na których oparta jest reklama, a także ustalić grupę docelową, czy też – maksymalny koszt jednego kliknięcia. Oczywiście im będzie on większy, tym większy może być target naszej reklamy PPC.

Zaletą PPC jest również to, że jest ona dość przyjazną dla odbiorcy formą reklamy. Zwykle nie ma ona hałaśliwego, rzucającego się w oczy charakteru. Przeważnie jest ona maksymalnie dostosowana do potrzeb potencjalnego Klienta, dlatego też odnosi ona jak na razie bardzo duże efekty marketingowe.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, internetowe narzędzia marketingowe, są dosyć złożone. O ile jednak na efekty SEO będziemy czekać dość długo (wspomniane kilka tygodni to minimum) to w przypadku PPC, zwiększenie zainteresowania naszą ofertą, powinno się pojawić dosyć szybko. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie zainteresowanie Klienta tym, co chcemy pokazać w Sieci, jest zależne od tych dwóch czynników. A nie np. wyłącznie od PPC.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz