Chemiczne czyszczenie wtryskiwaczy w silnikach diesla – co warto wiedzieć?

Chemiczne czyszczenie wtryskiwaczy w silnikach diesla – co warto wiedzieć?Wymiana wtryskiwaczy w silnikach diesla jest drogim zabiegiem, dlatego warto wcześniej o nie zadbać w swoim samochodzie, aby móc jej uniknąć lub choćby odsunąć ją w czasie. Rozwiązaniem może być regularne czyszczenie wtrysków diesla, co pozwala poprawić tryb pracy silnika na wolnych obrotach. Jak i czym czyścić wtryskiwacze?

Kiedy warto wyczyścić wtryskiwacze?

Pierwszym sygnałem tego, że wtryskiwacze w silniku diesla mogą wymagać wyczyszczenia, jest przejechanie 150-200 tys. km, pojawienie się problemów z uruchomieniem silnika i zauważenie większych wibracji na wolnych obrotach. Może pojawić się też dym z rury wydechowej, kiedy mocniej wciśniemy gaz.

Takie objawy świadczą o zużyciu i mało precyzyjnej pracy wtryskiwaczy silnika diesla. Warto dokonać wówczas ich wyczyszczenia, aby usprawnić działanie silnika.

Czyszczenie specjalistycznym środkiem

Wystarczy wykorzystać dobry preparat do czyszczenia wtrysków diesla, aby lepiej pracowały. Niewiele on kosztuje, a ryzyko źle wykonanej operacji czyszczenia jest minimalne. Zadanie polega na tym, że preparat do czyszczenia wtryskiwaczy należy wlać do baku. Środek ten zwykle oparty jest na bazie nafty z domieszką środków rozpuszczających osady.

W zależności od wybranego preparatu, albo należy go wlać po zatankowaniu auta, albo do niemal pustego baku i dopiero po pewnym czasie uzupełnić zbiornik paliwem. Najważniejsze jest to, aby preparat do czyszczenia wtrysków diesel był wykorzystywany zgodnie z zaleceniami producenta. Instrukcja użycia rozwieje wątpliwości. Odrobina detergentu w paliwie wpuszczona do niego co jakiś czas nie powinna zaszkodzić, a może jedynie pomóc.

Starsze diesle pochodzące jeszcze sprzed ery popularyzacji układów Common Rail łatwo jest wyczyścić. Wystarczy środek czyszczący podać bezpośrednio z puszki, a nie za pośrednictwem baku, co przynosi natychmiastowe, wyraźne efekty. W nowoczesnych dieslach do tego samego celu trzeba wykorzystać specjalistyczny sprzęt, by przeprowadzić czyszczenie wtryskiwaczy za pomocą stężonej chemii, ale bez konieczności demontowania czyszczonych elementów.

Czyszczenie wtryskiwaczy chemicznie może pomóc przy sprawnych, nieuszkodzonych i niezużytych mechanicznie wtryskiwaczach. Pewność co do osiągnięcia zamierzonego skutku po czyszczeniu wtryskiwaczy uzyskamy przy sprawdzeniu komputerem korekcji wtryskiwaczy.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz