Cechy charakterystyczne leasingu operacyjnego

Cechy charakterystyczne leasingu operacyjnego

Każdy, kto chce zakupić samochód nie musi martwić się koniecznością zaciągnięcia kredytu czy zainwestowania dużej sumy gotówki. W grę wchodzi bowiem leasing samochodowy, którego popularność z roku na rok rośnie. Jedną z jego form jest tak zwany leasing operacyjny. Zobaczmy na czym polega.

Leasing operacyjny najczęściej stosowany jest w przypadku zakupu samochodu. Warto jednak wiedzieć, że ta forma finansowania wchodzi w grę również w przypadku maszyn, innych przedmiotów, a nawet nieruchomości. Jego popularność wynika między innymi z tego, że nie wymaga uruchamiania jednorazowo dużych środków finansowych. Jeśli chodzi o samochody, to w ten sposób sfinansować można zarówno zakup samochodu osobowego, jak i dostawczego.

Czym się charakteryzuje?

Ta forma leasingu to przede wszystkim brak jakiegokolwiek ryzyka po stronie leasingodawcy. Kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca, leasingobiorca może zdecydować się na wykupienie samochodu. Co jednak ważne, nie ma takiego obowiązku. Prawo do odpisów amortyzacyjnych ma wyłącznie firma leasingowa. Oznacza to, że leasingobiorca nie ma prawa tego robić. Mimo to ta forma leasingu cieszy się naprawdę bardzo dużą popularnością.

Jakie korzyści odnosi leasingobiorca?

Decydując się na tą formę leasingu, warto pamiętać o szeregu korzyści, jakie zyskuje leasingobiorca. Przede wszystkim może liczyć na optymalizację podatkową. Obniżeniu ulega podstawa opodatkowania. Ta forma leasingu nie ogranicza w żaden sposób płynności finansowej, nie jest rejestrowana jako zadłużenie, co sprawia, że nie trzeba martwić się obniżeniem zdolności kredytowej. Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie. Finansując samochód w ten sposób, nie trzeba także martwić się koniecznością opłacenia podatku VAT w całości. Można zrobić to w naprawdę dogodnych ratach. Kiedy zaś umowa wygaśnie, wykupienie samochodu nie jest obowiązkowe.

Samochód nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym. To absolutny standard. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jego zakup za gotówkę bądź pożyczenie pieniędzy z banku. Na szczęście leasing jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz