Badanie użyteczności

Badania użyteczności służą najczęściej do poznania wszystkich cech produktu, oczekiwań użytkowników oraz ich potrzeb. Bardzo często prowadzi się takie badania na różnych witrynach internetowych co pozwala ocenić ich przydatność, a także poznać zarówno ich słabe jak i mocne strony.

Jakość, wieżowceArchitektura informacji na przeróżnych serwisach niejednokrotnie zawiera dziwaczne elementy, których nie powinno tam być lub należy je tylko odrobinę zmodyfikować, by mogły pełnić swoją funkcję w serwisie. Testy funkcjonalne pozwalają ponadto prześledzić ruch każdego użytkownika, który odwiedzi dany serwis. Można dzięki temu poznać jak kreuje się przeciętny użytkownik danej strony internetowej i czy jej struktura jest odpowiednio dla niego utworzona.

Audyt użyteczności

Po przeanalizowaniu całej struktury serwisu powstaje audyt użyteczności nazywany również audytem eksperckim, który ma za zadanie przedstawić szczegółową ocenę danego serwisu wystawioną przez eksperta, który ma spore doświadczenie w swoim fachu. Dobrze przygotowany audyt powinien zawierać w sobie wszystkie błędy jakie znajdują się na danej stronie i przez zaniżona jest jego efektywność, a także nie mają dobrego wpływu na postrzeganie serwisu przez osoby korzystające z niego.

achievement-18134_640

Przy ocenie stron internetowych bardzo często wykonywane są testy zawierające jedynie dwie odpowiedzi. Mała liczba odpowiedzi skłania użytkowników do poświęcenia kilku sekund na odpowiedź. Zazwyczaj w przypadku większej liczby możliwości użytkownik musiałby stracić więcej czasu i zniechęca się do udzielenia jakiejkolwiek odpowiedzi. System ten jest coraz częściej wykorzystywany i przynosi odpowiednie rezultaty. Najczęściej występuje on w formie małego obrazka, tekstu lub przycisku, który znajduje się na głównej stronie serwisu.

Eyetracking

Rośnie także popularność śledzenia ruchów gałek ocznych (z ang. Eyetracking) podczas korzystania z serwisu, ale by przeprowadzić takie badanie konieczne jest już odnalezienie chętnych do wzięcia udziału w nim i odbywać się to musi z użyciem specjalistycznego sprzętu choć czasem wykorzystywane jest zwykłe śledzenie ruchu oczu przez drugą osobę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz