Metoda gratyfikacyjna

Metoda gratyfikacyjnaChcąc zbudować trwałe i pozytywne relacje z naszymi pracownikami, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób możemy ich zmotywować do skutecznej pracy. Metoda gróźb już dawno została skrytykowana przez środowisko biznesowe. Daje ona bowiem nikłe i krótkotrwałe efekty, może także przeobrazić się w coś niebezpiecznego i niezgodnego z prawem.

Dużo lepsze wydają się więc być metody pozytywne, dążące do tego, aby pracownik poczuł, że jest ważny dla firmy. Zbuduje w nim to bowiem przekonanie, że powinien się w jakiś sposób odwdzięczyć swojemu pracodawcy. Psychologowie, za sprawą wielu badań, wykazali, że jest to mechanizm naturalny. Otrzymując nagrodę, człowiek pragnie zrobić coś w zamian. Dlatego też system gratyfikacyjny jest tak skuteczny w biznesie.

Prezenty bezgotówkowe

Jaką formę powinien on jednak przybrać? Jedną z nich stanowią pozagotówkowe prezenty, które są wykorzystywane niezwykle często. Najpopularniejsza wydaje się być karta podarunkowa. Jej ogromną zaletą jest to, że może być wykorzystana na wiele różnych sposobów. Zazwyczaj przybiera formę atrakcyjnego bonu zakupowego, chociaż istnieje również możliwość wykorzystania jej w kinie, teatrze czy chociażby na basenie. Tego typu podarunki mogą być nawet skuteczniejsze niż pieniądze.

Karty prz4edpłacone dla pracowników

Kolejnym na to przykładem są karty przedpłacone. Realizowane są w wielu sklepach i punktach usługowych w kraju i zagranicą, dlatego możemy być pewni, że nasi pracownicy skutecznie je wykorzystają. Warto również umożliwić im samodzielne zasilanie karty kwotami pieniężnymi. Dzięki temu będą oni mogli z nich korzystać zawsze, nie tylko do czasu wyczerpania środków. Tego typu karty nie są bowiem zwykłymi środkami płatności. Korzystanie z ich możliwości związane jest bowiem z wieloma zniżkami i atrakcyjnymi promocjami w wielu sklepach. Z pewnością tego typu nagroda zaowocuje lepszym podejściem do wykonywanej pracy.

Jak więc widać, motywowanie pracowników może przybrać wiele form. Warto stworzyć spójną strategię, dzięki której zbudujemy odpowiednią lojalność pracowniczą.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz